CANLI YAYIN
21:45 Hırvatistan 2 - 1 Fransa 21:45 İngiltere 3 - 3 Danimarka 21:45 Hollanda - İzlanda 21:45 Belçika - Polonya 21:45 Hırvatistan 2 - 1 Fransa 21:45 İngiltere 3 - 3 Danimarka 21:45 Hollanda - İzlanda 21:45 Belçika - Polonya

Anemiye hangi hastalıklar sebep olur? – Anemiye yol açan hastalıklar

05.09.2020 00:35

Özelikle kadınların yaşamlarında bir dönem ilaç veya destek alması gerektiği anemi yani kansızlık, corona virüs sürecinde göz ardı edilebiliyor. Peki, anemi nedir? Anemiye neler sebep olur? Kansızlık belirtileri nelerdir? Kansızlığa yol açan nedenler nelerdir? Anemi nasıl tedavi edilir? Hematoloji Uzmanı Doç.Dr. Mehmet Hilmi Doğu anemiye neden olabilecek durumları ve tedavisini anlattı

Anemiye hangi hastalıklar sebep olur? – Anemiye yol açan hastalıklar

Dokulara yeterli oksijen taşınması için gerekli kırmızı kan hücrelerinde azalma olarak tanımlanan anemi; vücutta yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi, çarpıntı hissi, uyuşmalar, el ve ayaklarda üşüme hissi gibi şikayetlere neden olabilir.

. Aneminin sebebi ve derinliğine göre konsantrasyon eksikliği, uyku hali yanında saç dökülmesi, tırnak kırılması gibi sayılabilecek daha birçok şikayet sıralanabilir. Günlük aktivitelerimizde kısıtlamalara sebep olabilir.

Anemiye yol açan nedenler nelerdir?
Anemi denince aklımıza sıklıkla demir eksikliği gelir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta anemi bir sonuç olup anemiye neden olabilecek birçok farklı durum olacağıdır.

Demir dışında B12 vitamini ve folik asitte kan üretimi için gereklidir ve eksikliği anemiye neden olabilir.

Ayrıca aneminin sebebi bazen zeminde yatan kronik hastalıklar, sık tekrarlayan kanamalar daha da önemlisi mide kanseri, kolon kanseri, kemik iliği ile alakalı bir hastalık olabilir.

Anemi nasıl tedavi edilir?
Anemide tedavi seçeneği belirlenirken anemi nedeninin kesinlikle aydınlatılması gerekir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Haberler