CANLI YAYIN
21:45 Hırvatistan 2 - 1 Fransa 21:45 İngiltere 3 - 3 Danimarka 21:45 Hollanda - İzlanda 21:45 Belçika - Polonya 21:45 Hırvatistan 2 - 1 Fransa 21:45 İngiltere 3 - 3 Danimarka 21:45 Hollanda - İzlanda 21:45 Belçika - Polonya

Boyalı maskeler tehlike saçıyor! Kızarıklık, kaşıntı, yanma…

05.09.2020 00:31

Corona virüsten korunmak için kullanılan cerrahi maskelerin yanında, boyalı ve kumaş maskelerin de kullanımı arttı. Sentetik kumaş ve boyaların kullanıldığı bu maskeler cilde de zarar veriyor. Dermatolog Yasemin Fatih Amato, "Mümkün olduğu kadar doğal ve alerji yapmayan maskeler kullanılmalı" diyerek maskeler ile ilgili çok önemli bilgiler paylaştı

Boyalı maskeler tehlike saçıyor! Kızarıklık, kaşıntı, yanma…

Kumaş maskeler renkleriyle dikkat çekici olsa da sentetik malzemelerin kullanıldığı maskeler, alerjik reaksiyona neden olabiliyor.
Vücudun uzun süre maske takmaya alışık olmadığı için birtakım reaksiyonlar gösterdiğini anlatan Dermatolog Yasemin Fatih Amato, “Boyalı her zaman için alerjik reaksiyona yol açabilir. Maskeyi uzun süre taktığımızda problemler oluşabilir.
Mümkün olduğu kadar doğal ve alerji yapmayan maskeler kullanılmalı. Sentetik ve hava almayan maskeler zararlı. Alerji problemi, gözlük hizasındaki göz, burun ve kulak arasındaki bölgelerde oluşabilir.
Derinin ince olduğu burun ve kulaklarda yaralanma, pullanma, kızarıklık, kaşıntı, egzama meydana gelebilir. Hastalarımızın bazılarında açık yaralar bile görüldü.


Maskeyi çıkardığınız zaman kızarıklık 20-30 dakika içinde geçmiyorsa…
Maskeyi çıkardığınız zaman kızarıklık 20-30 dakika içinde geçmiyorsa problem var demektir. Maskeyi değiştirmek ve önlem almak gerekir. Yanlış maske kullanımı akne gibi bazı deri hastalıklarını artırıyor” diye konuştu.


4 saatte bir havalandırmak gerekiyor
Sentetik malzemelerin cilde zarar verdiğini hatırlatan Dermatolog Amato, “Alerjik reaksiyonlardan korunmak için mümkün olduğunca sentetik malzemeler içermeyen maske kullanmak lazım.
Yüze oturabilir ama sıkıştırmayacak, bası yapmamalı. Bunun için maskenin altına medikal bezler koyulabilir.
4 saatte bir maskeyi açıp havalandırmak gerekiyor. Çok terliyorsanız ve cildiniz yağlanıyorsa gün içinde maske değiştirilmeli. Maske takmadan önce mutlaka cildi iyi bir temizleme jeliyle yıkayıp yağsız bir nemlendirici kullanılmalı.
Yağlı nemlendiriciler maskenin altında cildin florasını bozabiliyor. Ciltte akne, akne rozasea, seboreik dermatit gibi şikayetler varsa ilaçlar kullanılmalı” diye konuştu.


Maske neden sık sık değiştirilmeli?
Kumaş maskelerin pamuklu olması gerektiğini söyleyen Amato, “Lastiğin başladığı yapışkan kısma çok dikkat etmek lazım. En çok temas eden bölge orası. Boyasız kumaşlar kullanılmalı.
Boyalı ürünlere boyayı tutması için özel koruyucular koyuluyor. Menopoz dönemindeki kişilerde, sivilcesi fazla olan gençler daha dikkatli olmalı.
Terlemeden dolayı isilik de artabilir. Bu yaz çok fazla isilik gördük. İçi su dolu su kistleri oluşabilir, bu nedenle sık sık maske değiştirilmeli” açıklamasında bulundu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Haberler