CANLI YAYIN
21:45 Hırvatistan 2 - 1 Fransa 21:45 İngiltere 3 - 3 Danimarka 21:45 Hollanda - İzlanda 21:45 Belçika - Polonya 21:45 Hırvatistan 2 - 1 Fransa 21:45 İngiltere 3 - 3 Danimarka 21:45 Hollanda - İzlanda 21:45 Belçika - Polonya

Urla’da üreticiye can suyu!

22.09.2020 14:42

Geçen dönemki Belediye Başkanı Sibel Uyar'ın 2. başkanlığını yaptığı Urla Kadın Koop, devletten alacağı hibeyle büyüyecek. Uyar, yeni dönemde daha çok katma değerli ürün üreteceklerini ve istihdam sağlayacaklarını söyledi

Urla’nın ilk kadın Belediye Başkanı Sibel Uyar, o makamdan ayrıldıktan sonra ilçesindeki kadınlara liderlik yapmaya başladı. S.S. Urla Kadın Girişim ve İşletme Kooperatifi’nin 2. Başkanı durumundaki Uyar, Ticaret Bakanlığı’nın ilk kez bütçesine aldığı Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı çerçevesinde açtığı hibe projesine, kooperatifin projesiyle katıldıklarını ve hibe almaya hak kazandıklarını bildirdi. Daha çok üretim ve istihdam gerçekleştirmeye yönelik proje kapsamında alınan 150 bin liralık hibe, makine ve teçhizat olarak kooperatife yansıtılacak.

EVE KAPANMADIM, TARLAYA GİRDİM

Sibel Uyar, daha çok üretmek ve istihdam sağlamak amacında olduklarını söyledi. Belediye Başkanlığı’ndan ayrıldıktan sonra evine kapanmadığını, tam aksine sahada, tarlada kadınlarla el ele çalışmalar yaptığını belirten Uyar, şu bilgileri verdi:
“Hibenin takibini, İzmir Ticaret Müdürlüğü yapıyor. İmzalar adıldı. Bu hibenin de amacı, yerelde kalkınma ve kadınların güçlendirilmesi, istihdamın artırılması. Kooperatifimizde meyve ve sebze işleme yapıyoruz. Katma değerli ürünler ve daha fazla üretim için ihtiyacımız olan makine ve teçhizatlar, hibe çerçevesinde kooperatifimize gelecek. Yasal prosedürlerin yerine getirilmesinden sonra makineler kurulacak ve kooperatifimiz küçük bir işletmeye dönüşecek. Fabrikaya doğru gidiyoruz.”

KATMA DEĞERLİ ÜRÜNLERİN PEŞİNDEYİZ

Yeni dönemde reçel yapacaklarını, konserveler hazırlayacaklarını, bazı meyveleri kurutup katma değerli hale getireceklerini, tarhana ve erişte üreteceklerini anlatan Sibel Uyar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Katma değerli ürünlerimizi artırmanın peşindeyiz. Mesela Karye markasıyla Urla’nın ünlü Sakız Enginarı’nı dünyaya tanıtacağız. Hibe de tam zamanında geldi. Kadın kooperatifleri, şirket mantığında yönetilmediği için ekonomik anlamda sıkıntıda. Dolayısıyla devletin desteğine ihtiyaç var. 150 bin lira, küçük bir meblağ gibi görünse de bizim için değerli. Bu parayı, nakdi olarak almayacağız. Bize makine ve teçhizat olarak gelecek. Önümüzdeki dönemde Urla Kadın Koop, üretimde ve pazarlamada daha etkin olacak.”

İLGİNİZİ ÇEKECEK DİĞER HABERİMİZİzmir Valisi Köşger’den ’15 gün daha sabredin’ çağrısı

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar

İlgili Haberler